Väldigt snart kan det vinnande anbudet som polismyndigheten fått gällande bytet av tjänstevapen vara i hamn.
De utvalda pistolmodellerna som ingår i anbuden är Glock 17 och Glock 19 av femte generationen samt Glock 43 och Glock 43X.
Vad som är oklart är vilket av dessa som blir standard vapnet. Men mycket tyder på att polismyndigheten kommer använda Glock 19 som standard för både ingripande- och kriminalpolis.
Modellerna 43 och 43X som är mindre modeller och som kan bäras dolt kommer troligen att användas av bl.a. spanare.
Glock 17 blir troligen insatsstyrkan- och hundförarpolisens vapen. Men inget av detta har bekräftats av polismyndigheten i nuläget.
Anbudens totalpriser för vapen och tillbehör:
- Promoteq: 14.9 miljoner EUR (vinnande anbud)
- Arma Tech: 19.9 miljoner EUR
- Sig Sauer: 23.7 miljoner EUR
Än så länge är inget avtal tecknat med den vinnande leverantören för anbudet. En s.k. avtalsspärr låg gällande för anbuden fram till den 4 februari.
Om någon av konkurrenterna till anbuden valde en omprövning av upphandlingsbeslutet i domstol återstår att se inom kort.
Källa: Polismyndigheten
.